flag_eng flag_swe



Logga in

 


Användarbloggen:



Artistarkiv

Arrangemang som arrangerats av IDKA eller FIA (Föreningen IDKAs användare)
Listan är ev. inte komplett.

2013
• Vokalkvartetten VOX (Sandvikens konsthall 30/3)
• PUSH-festivlen (Gasklockorna 13/4)
- Min stora sorg
- Leo Correia
- The Deer Tracks
- Allison Chanic
- Funky Tuna
- Lisa & Kroffe
- Trio Ek Jansson Svensdotter
- Erika Blackbird
- Amanda Warren
- Wild Invalid
- Daniel Araya
- Emma Sörensen & Olle Oljud
- Current Current vs. Deadpixel visuals
• KROCK (Gävle teater 7/3)
• Lur & Hans Appelqvist (Gävle teater 21/1)

2012

• WOBS on tour (Kulturhuset, Hudiksvall 19/12)
• WOBS on tour (Hille bibliotek 19/12)
• WOBZ on tour (IDKA 18/12)
• WOBZ on tour (Andersergs bibliotek 17/12)
• WOBS on tour (Verkstäderna, Söderhamn 17/12)
• Den lilla vävoperan (Lisa Hansson & Stefan Klaverdahl) (Sandvikens konsthall 6/12)
• Sequenza (Lisa Ullén & Marie Fahlin) (Spegeln 11/10)
• Deadpixel/Slim Vic (Kulturkiosken 22/6)
• Olle Oljud  (Kulturkiosken 21/6)
• Hans Appelqvist (Spegeln 27/4)
• Iamtrip feat. Deadpixel visuals (Spegeln 27/4)
• Kondens (Spegeln 30/3)
• PUSH-festivalen (8-9-10 mars, Spegeln & Gävle konserthus)
- Mensah (UK)
- Jonsson/Alter live 
- The Deer Tracks 
- Born to Love
- Trickykid & Eboi
- Ida Long
- [krig]
- Moneeo
- Karin Hellqvist
- Edith Alonso (ES) 
- Antony Maubert (ES)
- Solitude Silence
- Malin Bång
- Alx & Ruccus
- Philippe Moenne-Loccoz (F)
- Hannah Törnell (Curious chamber players)
- Emir Krajisnik
- Nordloef
- Mattias Petersson
- Daniel Araya
- Jonatan Liljedahl
- Olle Oljud
- Sebastian Kihlstrand (Installation)
- Simon Carlgren (Installation)
- Deadpixel visuals
+ Push late night DJ mash, David Roiseux, Anjel Tawaifi, Sigrid Ejemar, Slim Vic, Tim Svensson m.fl

2011
• Lisa Ullén & Nina de Heney duo ft. Mariam Wallentin (Spegeln 12/10)
• YouHero (Spegeln 29/10)
• EXIT Filmfestival the afterparty (Spegeln 16/9)
- Wild invalid
- DJ Slim Vic
- DJ Alx
- DJ Sigrid Ejemar
- DJ Tina Lindberg
- Visuals by Deadpixel
• Utomhuskonsert (EAM) i Lövstabruk (Samarr med EMS 13/8)
• BjörnBergBog (Spegeln 26/4)
• SkarvFX (Spegeln 19/4)
• PUSH-festivalen (Spegeln & Kulturkiosken 8, 9, 10/4)
- Olle Oljud vs. Fröya Dahlö (N)
- Wild Invalid
- Magda Mayas (DE) & Tony Buck (AU) duo
- DJ Slim Vic
- Wild Invalid
- Little Fire
- Candyrocket
- Typ & Sofia Olerud
- Sizemoreism
- Visuals by Deadpixel
- Around the world (EAM) Curators Ricardo Climent (ES) & Thomas Bjelkeborn
- Desired Constellation (dansföreställning)
- Mikael Strömberg & Jonte Nynäs pres. SKÄRP DIG FÖR FAN!
- Simian Ghost vs. The Light vibes
- Ear Traffic Controller
- DJ Alx
- DJ Ruccus
- MC Jerrones
- Ljudbio (EAM) Currator Thomas Bjelkeborn
- S.Low in motion PUSH 2010 residency (ES/DE)med Karin Hellqvist & Fröya Dahlö (N)
- Per Samuelsson
- Jan Annerborn & Daniel Palmberg pres. Spränga 110409
- Double Smile Orchestra (Girilal Baars, Joakim Westlund & Erika Teljing)
- PhylnluQ (Lisa Ullén, Pelle Halvarsson, Yann Le Nestour & Martin Q Larsson)
- Panelen (David Holm & Dennis Söderström)
• Akusmatisk magi med David Berezan (UK) (Kulturkiosken 19/3)
• EN.D.E (Spegeln 24/2)

2010
• PUSH-festivalen (Spegeln & Kulturkiosken 18-20/3)
- Moneeo
- Mikael Strömberg
- Miss Anki & MC Olla
- Girilal Baars & Jamie Fawcus
- The Sound Quartet med gäster
- DJ Slim Vic
- EAM Currator David Berezan (UK)
- PUSH Residency 2010 (Josep Lluis Galiana, Nina de Heney & Vasaskolans jazzgymnasium)
- ExSurge
- Koray Tahiroglu (T)
- Johannes Bergmark & Tippi
- DJ Tobbe B
- Swedish EAM
- TUT (Jonas Knutson & Vasaskolans jazzgymnasium)
- The Light vibes
- nÜn
- PUSH open jam
- DJ Simon Åberg
• Battle of the Curators (EAM) currators Josué Moreno (E), Lionel Viard (F) & Thomas Bjelkeborn (Kulturkiosken 16/9)
• EXIT Filmfestival the afterparty (Spegeln 17/9)
- DJ Alx
- Johannes Östlund & Sofia Olerud
- DJ Slim Vic
- Visuals by Deadpixel
• Apples & Apples (Spegeln 14/10)
• Invigning av IDKA Kulturkiosken (Spegeln 20/11)
- Candyrocket
- Olle Oljud
- nÜn
- Johannes Östlund & Sofia Olerud
- Simian Ghost & The Light vibes
• Olle Oljuds & nÜns julkonsert (Kulturkiosken 28/11)
• Ventil# Position. Thomas Bjelkeborn & Jonny Axelsson (Gävle teater 2/12)
• Annelie Nederberg (Kulturkiosken 8/12)

2009
• Skogen + Nikos Veliotis (Spegeln 26/11)
• Ventil# Inexakt (Gävle Teater 24/11)
• IDKA 10 år (Spegeln 19/9)
- Michael Larsson, Manolis Manosakis (GR) & Thomas Bjelkeborn
- Per Samuelsson
- DJ Slim Vic
- DJ Kei Mohebi
- Oljud i ren panik
- Jan Annerborn
- Johan Sundberg
• Ventil# ReSurge (Gävle teater 5/11)
• Rouba3i (Spegeln 23/9)
• EXIT Filmfestival the afterparty (Spegeln 19/9)
- Mark Pilkington (UK)
- DJ Slim Vic
- Visuals by Deadpixel
• Utomhuskonsert (EAM) i Lövstabruk (Samarr med EMS 16/8)
• Christine Sehnaoui & Johan Sundberg duo (Kulturkiosken 28/4)
• Ventil# med Joseph Lluis Galiana & Gregorio Jimenes (Gävle teater 22/4)
• ICEM högtalarkonsert (Kulturkiosken 14/4)
• Mattias Petersson & George Kentros (Kulturkiosken 7/4)
• Victor Claeson & Aron Lamm (Kulturkiosken 31/3)
• Jakob Riis & Jassem Hindi (Kulturkiosken 17/3)
• Nina de Heney (Kulturkiosken 17/2)
• Konsert 60x60 (Kulturkiosken 27/1)

2008
• ICEM-konsert (EAM) (Kulturkiosken 4/11)
• MASH (Magnus Alexandersson & Sachiko Hayashi) (Kulturkiosken 28/10)
• Ventil# Martin Q Larsson & Thomas Vahlund, Ulf Nilsson & Christer Malmgren (Gävle teater 27/10)
• Barre Phillips (FR) , Jacques Demierre (CH) & Urs Leimgruber (CH) (Drottningen, Sandviken 20/10)
• Ventil# Ida Lundé & Arturas Bumsteinas
• Filmvisning, Körkalren med musik av Jonas Strömberg & Christer Jäderlund (Wij trädgårdar 28/8)
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 3/8)
- Franz Karl
- Memento Normatives
- Felipe Otondo
- Anders Thyr
- Girilal Baars
- The underground tree
- Doglife
- Lenanrt Westman
- Per Samuelsson
- Y-feeder
- Eva Erbenius
- Sundberg & Åberg duo
- Göran Lindsjö
- Origami Immimim
- Noises in patterns...
- Marek Choloniewski
- Lars Bröndum & Lisa Ullén
- The housewife
- Thomas Bjelkeborn
- Rezon
- Richard Sims
- Johan Löfström 
• Litany in zero Kelvin (Girilal Baars & Deadpixel) (Wij trädgårdar 26/7)
• Moneeo (Moviken Art 9/7)
• Nakamura, Akiyama, Carlsson & Olsson (Kulturkiosken 20/5)
• Elektrobotanisk musik (Herman Müntzing & Sten Sandell) (Kulturkiosken 6/5)
• Ventil# Sofia Jernberg & Lene Grenager (Gävle teater 24/4)
• Seams pres Bridges/Ivan Zavada (Kulturkiosken 22 april)
• Ambientnight (Spegeln 17/4)
- Dead letters spell out dead words
- Victor Claeson
- Visuals by Deadpixel
• Bemil (Kulturkiosken 8/4)
• upSweden showcase: Alexander Berger, Fields of grain & Erik MacQueen (Kulturkiosken 1/4)
• Daniel Skoglund (Kulturkiosken 18/3)
• Ventil# Den första dansen (Gävle teater 15/3)
• Library tapes & Greg Haines (UK) (Kulturkiosken 26/2)
• Ventil# Curious Chamber Players (Gävle teater 7/2)

2007
• Poetisk afton med Liselotte Fluhr, Per-Erik & Scott de latour (Kulturkiosken 4/12)
• Olle Åberg (Kulturkiosken 27/11)
• Skare (Kulturkiosken 20/11)
• Ventil# Åsa Wirdefeldt (Gävle teater 15/11)
• Raybeam (Kulturkiosken 13/11)
• Hz-festivalen (Stora gasklockan Gävle 10/11)
• Agneta & Elisa (Kulturkiosken 6/11)
• ICEM högtalarkonsert (Kulturkiosken 23/10)
• Ventil# Andra dansen med musik av Stefan Aronsson m.fl (Gävle teater 17/10)
• Kallioinia (Kulturkiosken 9/10)
• Lokomotive Konkret (Kulturkiosken 25/9)
• Ida Moberg (Kulturkiosken 18/9)
• Gebbia, Farmer & Grip (I, UK & S) (Kulturkiosken 11/9)
• Lissa Meridan (NZ) (Kultukiosken 4/9)
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 5/8)
- Viktor Eriksson
- Lennart Westman
- Conny Skoog
- Fundamental form
- Ann Rosén
- Lars Höjerdahl
- ExSurge
- En halvkokt i folie
- Johan Boberg
- Mari Kretz
- Maenoventz
- Aron Hidman
- Thomas Bjelkeborn
- Jens Hedman
- Martin Herterich
- Lars Bröndum
- Iréne Sahlin
- Johan Sundberg & Andreas Axelsson
- Sten-Olof Hellström
- Olle Åberg
- Doglife
- Eva Erbenius
- Jan Annerborn
- Göran Lindsjö
- Metamusik
- Per Samuelsson
- Vänliga jättar med vänner
• Stackenäs, Zerang & Sundberg (US/S) (Kulturkiosken 13/3)
• Axelsson & Nilsson duo (Gävle teater 6/2) 

2006
• Ljud som kretsar (KFUM huset 7/12)
- Jan Annerborn
- Lars Höjerdahl
- Thomas Bjelkeborn
- ROLFCARLWERNER
- Empty
- Mikael Strömberg
- Iréne Sahlin
- Franz Karl
- Per Samuelsson
- Conny Skoog
- Jens Hedman
- Olle Åberg
- Slim Vic
• ChadKlappMüntz (Kafé Spegeln 25/10)
• Ventil# E-Fäkt (Gävle teater 19/10)
• Ventil#Elvahundratjugograder (Gävle teater 7/9)
• ICEM (Kulturkiosken 7/9)
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 7/9)
- Mikael Strömberg
- Iréne Sahlin
- Olle Oljud
- Anne Jaenzon
- KABURU
- Per Samuelsson
- Sten-Olof Hellström
- Ann Rosén
- Up n´fun
- Girilal Baars
- Lennart Westman
- Franz Karl
- Sekvens
- Martin Q Larsson
- Conny Skoog
- Göran Lindsjö
- ExSurge
- Hugo Minell
- Christian Bock
- Slim Vic
- ROLFCARLWERNER
- Skare
- Jonas Asplund
• Erik Carlsson & Axel Dörner (Kafé spegeln 5/5)
• Jakob Riis (DK) (Kulturkiosken 10/4)
• Ventil# Rani Nair, Jonas Bylund & Per Mårtensson (Gävle teater 4/3)
• Ventil# SMOK (Gävle teater 23/3)

2005
• Ventil# Stefan Östersjö (Gävle teater 10/11)
• The Ghettoblaster Ensamble (DK) (Stortorget FGävle 2/10)
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 7/8)
• Roger Eriksson & Vektor (Paviljonen, Esplanaden 19/7)
• Digital Vital (Kafé spegeln & Gävle teater 21-22-23/4)
- Martin Venetjoki
- Olle Oljud
- Volt
- Slim Vic
- Diskrepant
- Mindspam
- VFO
- Philippe Moënne-Loccoz
- Conny Skoog
- Cellular
- Mindspam
- FAP
- David Bremer & det tredje könets bluesband
- Bitcrusher
- Erik Annerborn
- Lars Höjerdahl
- Per Samuelsson
- Synthi-duo
- Mikael Strömberg
- Ana-Maria Avram
- Felipe Otondo
- Annette Vande Gorne
- Jan Liljeqvist
- Lennart Westman

2004
• Ventil# Jonas Bylund (Gävle teater 10/11)
• Digital Vital (Silvanum, Gävle teater & Kulturkiosken 23-26/8)
- Cort Lippe (US)
- Andrew Lewis (UK)
- Felipe Otondo (CHI)
- Natascha Barrett (UK)
- Jon Christoffer Nelson (US)
- Ambrose Field (US)
- Miguel Azguime (P)
- Yves Coffy (F)
- Asbjörn Flo (N)
- Elio Martusciello (I)
- Antonio Ferreira (P)
- Jorge Rapp (A)
- Adriana Moore (UK)
- Paulina Sundin
- Lars-Gunnar Bodin
- Martin Venetjoki
- Lars Höjerdahl
- Räserbyrån
- Mikael Strömberg
- Hans Fredriksson
- Pär Johansson
- Sten Backman
- Vektor
- Jonas Broberg
- Erik-Mikael Karlsson
- Erik Annerborn
- Jonas Asplund
- Emma Strååt
- Fredrik Andersson
- Daniel Palmberg
- Synthi-duo
- DBHG
- Emir Krajisnik
- Viktor Eriksson
- Frans Karl
- Olle Åberg
- Conny Skoog
- Ann Rosén
- Jamie Fawcus
- Jan Annerborn
- Sten-Olof Hellström
- Vandra med bob
- Jens Salander
- Lise-Lotte Norelius
- Kristoffer Liljedahl
- Slim Vic
- Jörgen Pettersson
- Dror Feiler
- Torsten Rutstam
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 11/7)
- Viktor Eriksson
- Sam & Olle
- Erik annerborn
- Thomas Bjelkeborn
- Per Åhlund
- Olle Åberg
- Synthi-duo
- Lars Höjerdahl
- V.F.O.
- Slim Vic
- Conny Skoog
- Mindspam
- Jan Annerborn
- Daniel Palmberg
- Olle Oljud
- Bugman ft. Sten Backman
- Erik Annerborn
- Kemikaze Electronics
• Ventil# Jonny Axelsson (Gävle teater 29/4)
• Ventil# Anna Lindal (Gävle teater 25/3)

2003
• Adrumdrum vs. IDKA @ Luciarocken (Sjömanskyrkan 12-13/12)
• Ventil# Jörgen Pettersson (Gävle teater 10/12)
• Electro pres. Realm, Death/Jazz academy & MC Name (Sjömanskyrkan 18/11)
• Ventil# Sju akusmatiska krumbukter (Gävle teater 6/11)
• Ventil# Chrichan Larsson (Gävle teater 2/10)
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 19/7)
- Jan Annerborn
- Thomas Bjelkeborn
- Per Samuelsson
- Daniel Palmberg
- Jamie Fawcus
- Conny Skoog
- Martin Eriksson
- Jonas Broberg
- Jonas Lindgren
- Lars Höjerdahl
- Jonte Björklund
- Paulina Sundin
- Johan boberg
- Hans Fredriksson
- Slim Vic
- Jan Liljeqvist
- Samul Teeland
- Bure Holmbäck
- Olle Oljd

2002
Digital Vital (Gävle teater 14/2)
- Conny Skoog ft. Lars Höjerdahl
- Olle Oljud
- FinspelarViktor
- Cybofon/Thomas Bjelkeborn