Artistarkiv

Sedan starten 1999 har IDKA arrangerat närmare 150 konserter och festivaler i Gävleborgs län. Ca 500 artister och tonsättare från 20 länder har deltagit på konserterna.

Stort TACK till medarrangörer, finansiärer, artister, vänner, konsertproducenter och framför allt PUBLIKEN!

Arrangemang som arrangerats av IDKA eller FIA (Föreningen IDKAs användare)
Listan är ev. inte komplett.

2016
• Nadia Ratsimandresy (FR) (Gävle Teater 16/12)
• Ellen Arkbro (Gävle Teater 30/3)
• Duo Ego framför Stockhausen, Cage, Hettne och Blomdahl (Gävle Teater 22/3)
• Julia Kent (US) + Sontah Shogun (US) Musikverket Sandviken 19/3)
• Jamie Sturrock (UK), Julia Sandwall & Lasse Fernström (G.a Katolska Kyrkan 21/1)
• Emma Sörensen (G.a Katolska Kyrkan 21/1)
• Christian Lappalainen (Acid på Svenska) (G.a Katolska Kyrkan 21/1)

2015
• Faust Stumfilmskonsert (Gävle Teater 17/12)
– Lehnberg / Berglund
– Slim Vic
– Thomas Bjelkeborn / Lisa Ullén
• Ensemble iSM (Gävle Teater 2/11)
• Råd Kjetil Senza Testa & Mattias Alkberg + KET (Gävle Teater 24/11)
• Black Dough + Så Gävla Jazz (Spegeln 6/10)
• Moondog (Musikverket Sandviken 28/8)
• Ulf Ivarsson + JIN&DAUN (UK) (Gävle Teater 15/4)
• 2 Mothers in a car wash (Gävle Teater 22/1)

2014
• Herman Müntzing & Carins elektriska duett + Sanjin (G.a Katolska Kyrkan 18/12)
• Sequenza show (Gävle Teater 11/12)
• Härdig/Hinde (UK)/Bartell (UK) + RTTRSPRT (Spegeln 26/11)
• Tetuzi Akiyama trio (JP/SE) (Musikverket Sandviken 23/10)
• Hästköttsskandalen (Spegeln 20/10)
• O.P.A (Teaterverket Sandviken 4/10)
• Elektronmusikhack (Gasklockorna 6/9)
– Mikael Strömberg
– Düsseldorf by Night
– Allison Chanic
• Annelie Nederberg & alKamie (UK) (Gävle Teater 27/5)
• Landscape Quartet (UK/DE/SE) (Gasklockorna 5/4)
• Linda Olah (Musikverket i Sandviken 20/3)
• Ida Lundén & Pär Thörn (Musikverket i Sandviken 13/3)
• Edberg/Erlandsson/Lisinski (Gävle Teater 7/3)

2013
• The Moth (Musikverket i Sandviken 12/12)
• Mimitabu och UmeDuo (Gävle Teater 11/11)
• Mono Mono (Musikverket i Sandviken)
• Duo pantoMorf & AMM (Eddie Prévost & John Tilbury) (UK) (Musikverket i Sandviken 18/9)
• Water Boogie System & SQ (Gävle Teater 17/9)
• Vokalkvartetten VOX (Sandvikens konsthall 30/3)
• PUSH-festivlen (Gasklockorna 13/4)
– Min stora sorg
– Leo Correia
– The Deer Tracks
– Allison Chanic
– Funky Tuna
– Lisa & Kroffe
– Trio Ek Jansson Svensdotter
– Erika Blackbird
– Amanda Warren
– Wild Invalid
– Daniel Araya
– Emma Sörensen & Olle Oljud
– Current Current vs. Deadpixel visuals
• KROCK (Gävle teater 7/3)
• Lur & Hans Appelqvist (Gävle teater 21/1)

2012
• WOBS on tour (Kulturhuset, Hudiksvall 19/12)
• WOBS on tour (Hille bibliotek 19/12)
• WOBZ on tour (IDKA 18/12)
• WOBZ on tour (Andersergs bibliotek 17/12)
• WOBS on tour (Verkstäderna, Söderhamn 17/12)
• Den lilla vävoperan (Lisa Hansson & Stefan Klaverdahl) (Sandvikens konsthall 6/12)
• Sequenza (Lisa Ullén & Marie Fahlin) (Spegeln 11/10)
• Deadpixel/Slim Vic (Kulturkiosken 22/6)
• Olle Oljud  (Kulturkiosken 21/6)
• Hans Appelqvist (Spegeln 27/4)
• Iamtrip feat. Deadpixel visuals (Spegeln 27/4)
• Kondens (Tilliander/Thor) (Spegeln 30/3)
• PUSH-festivalen (8-9-10 mars, Spegeln & Gävle konserthus)
– Mensah (UK)
– Jonsson/Alter live
– The Deer Tracks
– Born to Love
– Trickykid & Eboi
– Ida Long
– [krig]
– Moneeo
– Karin Hellqvist
– Edith Alonso (ES)
– Antony Maubert (ES)
– Solitude Silence
– Malin Bång
– Alx & Ruccus
– Philippe Moenne-Loccoz (F)
– Hannah Törnell (Curious chamber players)
– Emir Krajisnik
– Nordloef
– Mattias Petersson
– Daniel Araya
– Jonatan Liljedahl
– Olle Oljud
– Sebastian Kihlstrand (Installation)
– Simon Carlgren (Installation)
– Deadpixel visuals
+ Push late night DJ mash, David Roiseux, Anjel Tawaifi, Sigrid Ejemar, Slim Vic, Tim Svensson m.fl

2011
• Lisa Ullén & Nina de Heney duo ft. Mariam Wallentin (Spegeln 12/10)
• YouHero (Spegeln 29/10)
• EXIT Filmfestival the afterparty (Spegeln 16/9)
– Wild invalid
– DJ Slim Vic
– DJ Alx
– DJ Sigrid Ejemar
– DJ Tina Lindberg
– Visuals by Deadpixel
• Utomhuskonsert (EAM) i Lövstabruk (Samarr med EMS 13/8)
• BjörnBergBog (Spegeln 26/4)
• SkarvFX (Spegeln 19/4)
• PUSH-festivalen (Spegeln & Kulturkiosken 8, 9, 10/4)
– Olle Oljud vs. Fröya Dahlö (N)
– Wild Invalid
– Magda Mayas (DE) & Tony Buck (AU) duo
– DJ Slim Vic
– Wild Invalid
– Little Fire
– Candyrocket
– Typ & Sofia Olerud
– Sizemoreism
– Visuals by Deadpixel
– Around the world (EAM) Curators Ricardo Climent (ES) & Thomas Bjelkeborn
– Desired Constellation (dansföreställning)
– Mikael Strömberg & Jonte Nynäs pres. SKÄRP DIG FÖR FAN!
– Simian Ghost vs. The Light vibes
– Ear Traffic Controller
– DJ Alx
– DJ Ruccus
– MC Jerrones
– Ljudbio (EAM) Currator Thomas Bjelkeborn
– S.Low in motion PUSH 2010 residency (ES/DE) med Karin Hellqvist & Fröya Dahlö (N)
– Per Samuelsson
– Jan Annerborn & Daniel Palmberg pres. Spränga 110409
– Double Smile Orchestra (Girilal Baars, Joakim Westlund & Erika Teljing)
– PhylnluQ (Lisa Ullén, Pelle Halvarsson, Yann Le Nestour & Martin Q Larsson)
– Panelen (David Holm & Dennis Söderström)
• Akusmatisk magi med David Berezan (UK) (Kulturkiosken 19/3)
• EN.D.E (Spegeln 24/2)

2010
• PUSH-festivalen (Spegeln & Kulturkiosken 18-20/3)
– Moneeo
– Mikael Strömberg
– Miss Anki & MC Olla
– Girilal Baars & Jamie Fawcus
– The Sound Quartet med gäster
– DJ Slim Vic
– EAM Currator David Berezan (UK)
– PUSH Residency 2010 (Josep Lluis Galiana, Nina de Heney & Vasaskolans jazzgymnasium)
– ExSurge
– Koray Tahiroglu (T)
– Johannes Bergmark & Tippi
– DJ Tobbe B
– Swedish EAM
– TUT (Jonas Knutson & Vasaskolans jazzgymnasium)
– The Light vibes
– nÜn
– PUSH open jam
– DJ Simon Åberg
• Battle of the Curators (EAM) currators Josué Moreno (E), Lionel Viard (F) & Thomas Bjelkeborn (Kulturkiosken 16/9)
• EXIT Filmfestival the afterparty (Spegeln 17/9)
– DJ Alx
– Johannes Östlund & Sofia Olerud
– DJ Slim Vic
– Visuals by Deadpixel
• Apples & Apples (Spegeln 14/10)
• Invigning av IDKA Kulturkiosken (Spegeln 20/11)
– Candyrocket
– Olle Oljud
– nÜn
– Johannes Östlund & Sofia Olerud
– Simian Ghost & The Light vibes
• Olle Oljuds & nÜns julkonsert (Kulturkiosken 28/11)
• Ventil# Position. Thomas Bjelkeborn & Jonny Axelsson (Gävle teater 2/12)
• Annelie Nederberg (Kulturkiosken 8/12)

2009
• Skogen + Nikos Veliotis (GR) (Spegeln 26/11)
• Ventil# Inexakt (Gävle Teater 24/11)
• IDKA 10 år (Spegeln 19/9)
– Michael Larsson, Manolis Manosakis (GR) & Thomas Bjelkeborn
– Per Samuelsson
– DJ Slim Vic
– DJ Kei Mohebi
– Oljud i ren panik
– Jan Annerborn
– Johan Sundberg
• Ventil# ReSurge (Gävle teater 5/11)
• Rouba3i (LE) (Spegeln 23/9)
• EXIT Filmfestival the afterparty (Spegeln 19/9)
– Mark Pilkington (UK)
– DJ Slim Vic
– Visuals by Deadpixel
• Utomhuskonsert (EAM) i Lövstabruk (Samarr med EMS 16/8)
• Christine Sehnaoui (FR) & Johan Sundberg duo (Kulturkiosken 28/4)
• Ventil# med Joseph Lluis Galiana & Gregorio Jimenes (ES) (Gävle teater 22/4)
• ICEM högtalarkonsert (Kulturkiosken 14/4)
• Mattias Petersson & George Kentros (Kulturkiosken 7/4)
• Victor Claeson & Aron Lamm (Kulturkiosken 31/3)
• Jakob Riis (DK) & Jassem Hindi (SA) (Kulturkiosken 17/3)
• Nina de Heney (Kulturkiosken 17/2)
• Konsert 60×60 (Kulturkiosken 27/1)

2008
• ICEM-konsert (EAM) (Kulturkiosken 4/11)
• MASH (Magnus Alexandersson & Sachiko Hayashi (JP) (Kulturkiosken 28/10)
• Ventil# Martin Q Larsson & Thomas Vahlund, Ulf Nilsson & Christer Malmgren (Gävle teater 27/10)
• Barre Phillips (FR) , Jacques Demierre (CH) & Urs Leimgruber (CH) (Drottningen, Sandviken 20/10)
• Ventil# Ida Lundé & Arturas Bumsteinas (LI)
• Filmvisning, Körkalren med musik av Jonas Strömberg & Christer Jäderlund (Wij trädgårdar 28/8)
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 3/8)
– Franz Karl
– Memento Normatives
– Felipe Otondo
– Anders Thyr
– Girilal Baars
– The underground tree
– Doglife
– Lenanrt Westman
– Per Samuelsson
– Y-feeder
– Eva Erbenius
– Sundberg & Åberg duo
– Göran Lindsjö
– Origami Immimim
– Noises in patterns…
– Marek Choloniewski
– Lars Bröndum & Lisa Ullén
– The housewife
– Thomas Bjelkeborn
– Rezon
– Richard Sims
– Johan Löfström
• Litany in zero Kelvin (Girilal Baars & Deadpixel) (Wij trädgårdar 26/7)
• Moneeo (Moviken Art 9/7)
• Nakamura (JP), Akiyama (JP), Carlsson & Olsson (Kulturkiosken 20/5)
• Elektrobotanisk musik (Herman Müntzing & Sten Sandell) (Kulturkiosken 6/5)
• Ventil# Sofia Jernberg & Lene Grenager (Gävle teater 24/4)
• Seams pres Bridges/Ivan Zavada (AS) (Kulturkiosken 22 april)
• Ambientnight (Spegeln 17/4)
– Dead letters spell out dead words
– Victor Claeson
– Visuals by Deadpixel
• Bemil (Kulturkiosken 8/4)
• upSweden showcase: Alexander Berger, Fields of grain & Erik MacQueen (Kulturkiosken 1/4)
• Daniel Skoglund (Kulturkiosken 18/3)
• Ventil# Den första dansen (Gävle teater 15/3)
• Library tapes & Greg Haines (UK) (Kulturkiosken 26/2)
• Ventil# Curious Chamber Players (Gävle teater 7/2)

2007
• Poetisk afton med Liselotte Fluhr, Per-Erik & Scott de latour (Kulturkiosken 4/12)
• Olle Åberg (Kulturkiosken 27/11)
• Skare (Kulturkiosken 20/11)
• Ventil# Åsa Wirdefeldt (Gävle teater 15/11)
• Raybeam (Kulturkiosken 13/11)
• Hz-festivalen (Stora gasklockan Gävle 10/11)
• Agneta & Elisa (Kulturkiosken 6/11)
• ICEM högtalarkonsert (Kulturkiosken 23/10)
• Ventil# Andra dansen med musik av Stefan Aronsson m.fl (Gävle teater 17/10)
• Kallioinia (Kulturkiosken 9/10)
• Lokomotive Konkret (Kulturkiosken 25/9)
• Ida Moberg (Kulturkiosken 18/9)
• Gebbia, Farmer & Grip (I, UK & S) (Kulturkiosken 11/9)
• Lissa Meridan (NZ) (Kultukiosken 4/9)
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 5/8)
– Viktor Eriksson
– Lennart Westman
– Conny Skoog
– Fundamental form
– Ann Rosén
– Lars Höjerdahl
– ExSurge
– En halvkokt i folie
– Johan Boberg
– Mari Kretz
– Maenoventz
– Aron Hidman
– Thomas Bjelkeborn
– Jens Hedman
– Martin Herterich
– Lars Bröndum
– Iréne Sahlin
– Johan Sundberg & Andreas Axelsson
– Sten-Olof Hellström
– Olle Åberg
– Doglife
– Eva Erbenius
– Jan Annerborn
– Göran Lindsjö
– Metamusik
– Per Samuelsson
– Vänliga jättar med vänner
• Stackenäs, Zerang & Sundberg (US/SE) (Kulturkiosken 13/3)
• Axelsson & Nilsson duo (Gävle teater 6/2)

2006
• Ljud som kretsar (KFUM huset 7/12)
– Jan Annerborn
– Lars Höjerdahl
– Thomas Bjelkeborn
– ROLFCARLWERNER
– Empty
– Mikael Strömberg
– Iréne Sahlin
– Franz Karl
– Per Samuelsson
– Conny Skoog
– Jens Hedman
– Olle Åberg
– Slim Vic
• ChadKlappMüntz (US/CZ/SE) (Kafé Spegeln 25/10)
• Ventil# E-Fäkt (Gävle teater 19/10)
• Ventil#Elvahundratjugograder (Gävle teater 7/9)
• ICEM (Kulturkiosken 7/9)
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 7/9)
– Mikael Strömberg
– Iréne Sahlin
– Olle Oljud
– Anne Jaenzon
– KABURU
– Per Samuelsson
– Sten-Olof Hellström
– Ann Rosén
– Up n´fun
– Girilal Baars
– Lennart Westman
– Franz Karl
– Sekvens
– Martin Q Larsson
– Conny Skoog
– Göran Lindsjö
– ExSurge
– Hugo Minell
– Christian Bock
– Slim Vic
– ROLFCARLWERNER
– Skare
– Jonas Asplund
• Erik Carlsson & Axel Dörner (Kafé spegeln 5/5)
• Jakob Riis (DK) (Kulturkiosken 10/4)
• Ventil# Rani Nair, Jonas Bylund & Per Mårtensson (Gävle teater 4/3)
• Ventil# SMOK (Gävle teater 23/3)

2005
• Ventil# Stefan Östersjö (Gävle teater 10/11)
• The Ghettoblaster Ensamble (DK) (Stortorget FGävle 2/10)
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 7/8)
• Roger Eriksson & Vektor (Paviljonen, Esplanaden 19/7)
• Digital Vital (Kafé spegeln & Gävle teater 21-22-23/4)
– Martin Venetjoki
– Olle Oljud
– Volt
– Slim Vic
– Diskrepant
– Mindspam
– VFO
– Philippe Moënne-Loccoz
– Conny Skoog
– Cellular
– Mindspam
– FAP
– David Bremer & det tredje könets bluesband
– Bitcrusher
– Erik Annerborn
– Lars Höjerdahl
– Per Samuelsson
– Synthi-duo
– Mikael Strömberg
– Ana-Maria Avram
– Felipe Otondo
– Annette Vande Gorne
– Jan Liljeqvist
– Lennart Westman

2004
• Ventil# Jonas Bylund (Gävle teater 10/11)
• Digital Vital (Silvanum, Gävle teater & Kulturkiosken 23-26/8)
– Cort Lippe (US)
– Andrew Lewis (UK)
– Felipe Otondo (CHI)
– Natascha Barrett (UK)
– Jon Christoffer Nelson (US)
– Ambrose Field (US)
– Miguel Azguime (P)
– Yves Coffy (F)
– Asbjörn Flo (N)
– Elio Martusciello (I)
– Antonio Ferreira (P)
– Jorge Rapp (A)
– Adriana Moore (UK)
– Paulina Sundin
– Lars-Gunnar Bodin
– Martin Venetjoki
– Lars Höjerdahl
– Räserbyrån
– Mikael Strömberg
– Hans Fredriksson
– Pär Johansson
– Sten Backman
– Vektor
– Jonas Broberg
– Erik-Mikael Karlsson
– Erik Annerborn
– Jonas Asplund
– Emma Strååt
– Fredrik Andersson
– Daniel Palmberg
– Synthi-duo
– DBHG
– Emir Krajisnik
– Viktor Eriksson
– Frans Karl
– Olle Åberg
– Conny Skoog
– Ann Rosén
– Jamie Fawcus
– Jan Annerborn
– Sten-Olof Hellström
– Vandra med bob
– Jens Salander
– Lise-Lotte Norelius
– Kristoffer Liljedahl
– Slim Vic
– Jörgen Pettersson
– Dror Feiler
– Torsten Rutstam
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 11/7)
– Viktor Eriksson
– Sam & Olle
– Erik annerborn
– Thomas Bjelkeborn
– Per Åhlund
– Olle Åberg
– Synthi-duo
– Lars Höjerdahl
– V.F.O.
– Slim Vic
– Conny Skoog
– Mindspam
– Jan Annerborn
– Daniel Palmberg
– Olle Oljud
– Bugman ft. Sten Backman
– Erik Annerborn
– Kemikaze Electronics
• Ventil# Jonny Axelsson (Gävle teater 29/4)
• Ventil# Anna Lindal (Gävle teater 25/3)

2003
• Adrumdrum vs. IDKA @ Luciarocken (Sjömanskyrkan 12-13/12)
• Ventil# Jörgen Pettersson (Gävle teater 10/12)
• Electro pres. Realm, Death/Jazz academy & MC Name (Sjömanskyrkan 18/11)
• Ventil# Sju akusmatiska krumbukter (Gävle teater 6/11)
• Ventil# Chrichan Larsson (Gävle teater 2/10)
• Vågformfestivalen (Boulognerskogen 19/7)
– Jan Annerborn
– Thomas Bjelkeborn
– Per Samuelsson
– Daniel Palmberg
– Jamie Fawcus
– Conny Skoog
– Martin Eriksson
– Jonas Broberg
– Jonas Lindgren
– Lars Höjerdahl
– Jonte Björklund
– Paulina Sundin
– Johan boberg
– Hans Fredriksson
– Slim Vic
– Jan Liljeqvist
– Samul Teeland
– Bure Holmbäck
– Olle Oljd

2002
Digital Vital (Gävle teater 14/2)
– Conny Skoog ft. Lars Höjerdahl
– Olle Oljud
– FinspelarViktor
– Cybofon/Thomas Bjelkeborn